POŠKODBE in okvare MENISKUSA
Avtorji: Jan Bedenk, mag. kineziologije in sodelavci FITCORP
Poškodba meniskusa kolena se najpogosteje pojavi zaradi kratkotrajne ali ponavljajoče se obremenitve kolena v zarotiranem in/ali skrčenem položaju.
Kaže se z bolečino, omejeno gibljivostjo v kolenu, lahko tudi z oteklino.
KAJ JE MENISKUS ?
Meniskus je polkrožno vezivno-hrustančno tkivo, ki je del kolenskega sklepa. V kolenu sta dva meniskusa, njihova funkcija pa je:
- stabilizacija sklepa,
- prenos in blaženje sil v sklepu.
KAKO prepoznamo POŠKODBO MENISKUSA ?
Sum na poškodbo meniskusa postavi strokovnjak (zdravnik, fizioterapevt, kineziolog) pri kliničnem pregledu, kjer so prisotni tipični znaki in simptomi (pozitivni manualni klinični testi).
KONZERVATIVNA TERAPIJA ALI OPERACIJA?
Manjše poškodbe in različna degenerativna stanja meniskusa se zdravijo konzervativno – s prilagoditvijo obremenitev, usmerjeno fizioterapijo in usmerjeno vadbo.
Pri večjih poškodbah, pri mlajših in aktivnih posameznikih, pa pogosteje pride v poštev operativno zdravljenje. Tudi pri operativnem zdravljenju ima ustrezna vadbena priprava pomembno vlogo pri hitrejši in uspešnejši povrnitvi funkcije.
VADBENA TERAPIJA POŠKODBE MENISKUSA
Namen vadbene terapije je pridobitev mišične mase in moči (zlasti stegenskih mišic) ter izboljšanje gibljivosti ter funkcionalnosti kolena in celotne spodnje okončine. Primer usmerjenih vaj:
- Kolo ali orbitrek (ohranjanje/krepitev mišične mase spodnjih okončin, posebno v zgodnjih fazah)
- Počep ob steni s stiskanjem žoge med koleni (statično obremenjevanje stegenskih mišic, dodaton notranje stegenske s stiskom žoge).
- Izteg kolena z elastiko (krepitev sprednjih stegenskih mišic s poudarkom na pravilnem gibanju pogačice v fazi krčenja kolena)
- Dvig bokov (krepitev zadnjih stegenskih in glutealnih mišic)
- Odmik kolka leže z elastiko – “školjka” (krepitev odmikalk kolka z namenom boljše stabilizacije medenice, kolen in gležnjev)
- Izpadni korak (več sklepna vaja z namenom krepitve mišic stegna in kolka ter ravnotežja)
PREVENTIVA in zaščita kolen
Pred poškodbami bomo bolje zaščiteni z redno vadbo za moč. Cilj naj nam bo povečati mišično moč ter mišično maso. Več mišične mase pomeni učinkovitejše delovanje mišic kot dinamičnih stabilizatorjev kolenskega sklepa.
Pri tem običajno upoštevamo naslednja priporočila:
- Izberimo primerno težavnost vaje – naj bo dovolj težka.
- Vaje izvajamo v razponu 8-20 ponovitev, 2 do 3 serije na vajo.
- Uporabimo obremenitev > 60% maksimalnega dviga/počepa (npr. če lahko naredimo samo en počep s 50 kg, se priporoča obremenitev z več kot 30 kg). Najboljšo merilo za primerno težavnost vaje je, da jo pri zadnjih ponovitvah komaj zmoremo, vendar jo še vedno izvedemo varno in v pravilni tehniki.
- Vajam za moč lahko dodamo tudi vaje za ravnotežje (2 do 3 serije, 30 sekund/vajo, do 3 napake (izgube ravnotežja)).